Dzięki otwartej bankowości możesz mieć dostęp do swoich kont z różnych banków w jednej bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Możesz sprawdzać saldo, historię i zlecać przelewy.

– Masz coś na koncie? – to pytanie często pada w domu Magdy i Bartka. Mają kilka rachunków bankowych, które zostały z kawalerskich i panieńskich czasów. Do nich doszły jeszcze kredyt hipoteczny w trzecim banku i karta kredytowa w czwartym. Zarządzanie finansami w ich domu stało się więc prawdziwym wyzwaniem.

Czym jest otwarta bankowość?

– Gdy kilka lat temu staraliśmy się o kredyt, panie w banku nauczyły się już moich danych na pamięć – opowiada Magda.
– Byłam tam niemal codziennie. Bank, od którego chcieliśmy pożyczyć pieniądze na zakup mieszkania, wymagał od nas milionów zaświadczeń i to zanim zaczął jeszcze weryfikować naszą zdolność. Musiałam udowodnić, że nie mam karty kredytowej, że nie spłacam żadnej pożyczki, że moje dochody regularnie wpływają na rachunek, a Bartek udowadniał, że z jego konta płacimy czynsz i raty za samochód.

W takiej sytuacji są tysiące Polaków. Wciąż jednak niewielu wie, że dziś – dzięki unijnej dyrektywie PSD2 – mamy open banking w naszej ofercie działający jako Santander open.

– Gdyby kilka lat temu można było, tak jak dziś, zarządzać swoimi finansami z poziomu jednej aplikacji, byłoby nam dużo łatwiej – podkreśla Bartek. – Gdy tylko dowiedzieliśmy się o otwartej bankowości, zmobilizowaliśmy się do tego, by zrobić porządek. Magda zrezygnowała ze swojego konta i wszystkie rachunki zaczęliśmy obsługiwać przez Santander open. Dziś bez aplikacji mobilnej, w której mam wgląd do wszystkiego, co dotyczy finansów, nie wyobrażam sobie życia.

Już prawie 13 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowych aplikacji mobilnych. Liczba ta stale rośnie. Jak pokazują dane Związku Banków Polskich po II kwartale 2020 r., pandemia przyspieszyła postępującą już cyfryzację bankową w naszym kraju. Liczba klientów, którzy logują się do banku przez serwis internetowy wynosi dziś już ponad 19 mln.

W aplikacjach i serwisach zlecasz przelewy, sprawdzasz saldo konta, a czasem także zaciągasz szybkie pożyczki. Dzięki otwartej bankowości z jednego banku masz dostęp do kont w innych bankach. To zasługa wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy PSD2. W jednym miejscu gromadzisz całą wiedzę na temat swoich finansów. W Santander open łatwo dodajesz konta z innych banków – ich lista jest dostępna na stronach www Santander.

Jakie są zalety otwartej bankowości?

W Santander open możesz sprawdzić, ile masz pieniędzy na kontach w różnych bankach. Zobaczysz też historię transakcji oraz zrobisz przelew z konta, które masz w innym banku. To duże ułatwienie. Nie musisz przelogowywać się między bankami i zarządzać każdym kontem oddzielnie.

Bezpieczeństwo w świetle open banking

Dane o kontach pobieramy tylko za Twoją zgodą i na Twoją prośbę. To Ty decydujesz, do których kont masz dostęp z bankowości internetowej i aplikacji Santander mobile.
– Open banking i PSD2? Brzmi, jakby to było bardzo skomplikowane, a tak naprawdę to synonim naszej bankowej wygody i bezpieczeństwa – dodaje Magda. – W Santanderze dowiedzieliśmy się, co dokładnie wprowadzają te regulacje i co to dla nas oznacza. Okazało się, że PSD2 to przepisy, dzięki którym nasze finanse są lepiej zabezpieczone, a my zyskujemy prawo do wygodnego korzystania z usług banków.

Jak dodać konta z innych banków?

Zaloguj się do bankowości internetowej Santander internet. Wejdź w Ustawienia i wybierz zakładkę Konta z innych banków. Wystarczy, że zapoznasz się z treścią regulaminu i zgód, zaakceptujesz je, a następnie wybierzesz z dostępnej listy bank i konta, które chcesz dodać do Santander open. Zaraz potem zostaniesz przekierowany do serwisu wskazanego banku, gdzie wybierzesz konta, które chcesz obsługiwać przez Santander open i wyrazisz zgodę na taką agregację narzędziami autoryzacyjnymi tego banku.
W aplikacji Santander mobile to równie proste. Na Pulpicie, nad listą kont wybierz opcję Dodaj, a następnie Dodaj konta z innych banków. Tu także musisz zaakceptować regulamin i zgody, a później wybrać bank, z którego chcesz dodać konta.
Przekierujemy Cię do wskazanego banku, gdzie wybierzesz konto, które chcesz dodać do Santander open.
Możesz dodać nieograniczoną liczbę kont. To ty decydujesz, do których z nich będziesz mieć dostęp w Santander open. Oczywiście ta opcja jest bezpłatna.

Jeśli korzystasz już z Santander online, kantor internetowy masz bez żadnych formalności czy dodatkowych umów – po prostu poszukaj go w swojej bankowości online lub aplikacji mobilnej.

A może dawka nowych informacji?

Sprawdź artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie.

 

Gdy liczy się czas. Co to jest przelew natychmiastowy?

Sprawdzamy saldo rachunku, robimy szybki przelew, płacimy BLIKIEM, zatwierdzamy zmiany limitów i wymieniamy walutę – a to dopiero początek możliwości, jakie dają nam aplikacje mobilne banków.

Czytaj dalej
 

Wszechstronne, wygodne, bezpieczne – najlepsze aplikacje mobilne banków

Sprawdzamy saldo rachunku, robimy szybki przelew, płacimy BLIKIEM, zatwierdzamy zmiany limitów i wymieniamy walutę – a to dopiero początek możliwości, jakie dają nam aplikacje mobilne banków.

Czytaj dalej
 

BLIK, czyli płatność na wyciągnięcie kciuka.

Płacisz, wypłacasz, przelewasz – od ręki, gdziekolwiek jesteś. Klik i gotowe.

Czytaj dalej
 

Jak płacić zbliżeniowo telefonem i smartwatchem?

Fizyczna karta coraz częściej ustępuje miejsca telefonom i zegarkom. Taki mobilny portfel mamy zawsze przy sobie.

Czytaj dalej
 

Jak robić zakupy przez internet?

Zakupy przez internet są bardzo wygodne - przede wszystkim jednak mają być bezpieczne. Płatności realizowane kartą płatniczą sprawiają, że bezpieczeństwo zwiększa się jeszcze bardziej.

Czytaj dalej
 

Jak założyć konto w banku przez Internet?

Szybko, sprawnie i wygodnie, bo bez wychodzenia z domu. Do otwarcia konta w banku wystarczy Ci smartfon lub laptop z kamerą oraz ważny dowód osobisty.

Czytaj dalej
 

Bo każdy ma konto w banku…

Rachunek bankowy dla dziecka staje się już standardem. Dlaczego warto założyć konto dla dziecka i jak bezpiecznie kontrolować jego finanse?

Czytaj dalej
 

5 zasad bezpiecznego bankowania

Nowoczesne usługi bankowe w Polsce są coraz bezpieczniejsze, a aż 90 proc. klientów banków uważa, że ich pieniądze są dobrze chronione. Najsłabszym ogniwem jest wciąż człowiek. Jak bezpiecznie korzystać z nowoczesnej bankowości elektronicznej?

Czytaj dalej
 

Telefon z BLIKIEM zamiast portfela

Nie chcesz brać torebki za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu? Portfel nie mieści Ci się w kieszeni? Boisz się, że zgubisz kartę płatniczą na imprezie? Nie ma problemu – wystarczy BLIK w telefonie!

Czytaj dalej
 

Dodatkowa kieszeń w spodniach. Jak przelewy na telefon zmieniają modę

Światowe trendy coraz chętniej czerpią inspirację z rozwiązań wynikających z naturalnych postaw konsumenckich. Jedną z nich jest specjalnie zaprojektowana bezpieczna kieszeń, z której kradzież smartfona jest praktycznie niemożliwa.

Czytaj dalej
 

Wymieniaj waluty online

Konieczność wyjazdu za granicę, spłata kredytu walutowego, a może szybkie przewalutowanie pieniędzy przekazanych przez rodzinę?

Czytaj dalej
ikona poprzedni ikona następny

Wyzwanie bankowania:
Kup wygodnie obcą walutę bez wstawania z leżaka

Oglądaj

Wyzwanie bankowania:
Wyślij przelew zanim kawa przeleje się do kubka

Oglądaj

Wyzwanie bankowania:
Pobierz aplikacją mobilną zanim przyjedzie pizza

Oglądaj

Wyzwanie bankowania:
Załóż nastolatkowi pierwsze konto

Oglądaj
ikona poprzedni ikona następny
X