Polacy pokochali płatności zbliżeniowe. W czasach pandemii wskazali je jako najbezpieczniejszą formę regulowania rachunku. Aż 90 proc. wszystkich transakcji kartą to właśnie płatności zbliżeniowe – wynika z danych Mastercard. Fizyczna karta coraz częściej ustępuje miejsca telefonom i zegarkom. Taki mobilny portfel mamy zawsze przy sobie.

Aż 30 proc. Polaków deklaruje, że płaci zbliżeniowo telefonem. Z zegarka w tym celu korzysta 12 proc. z nas – wynika z raportu „Płatności Cyfrowe 2019”, opublikowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej.

W ten sposób najchętniej kupujemy:

 • bilety do kina, na koncert czy do teatru (24 proc.),
 • odzież i obuwie (18 proc.),
 • bilety komunikacji miejskiej oraz książki, płyty i filmy (17 proc.).

Płatności zbliżeniowe telefonem

Jeden ruch i gotowe. Coraz częściej nie nosimy ze sobą do sklepu portfela, a jedynie telefon. Możemy nim płacić zbliżeniowo za zakupy na co najmniej kilka sposobów.

Zamów kartę mobilną w aplikacji Santander mobile

To proste, wygodne i bezpieczne. Potrzebujesz telefonu z systemem Android (od wersji min. 4.4) wyposażonego w NFC oraz aplikacji Santander mobile:

 • w aplikacji złóż wniosek o wydanie karty mobilnej,
 • zaakceptuj regulamin i umowę,
 • podczas zakupów odblokuj ekran i zbliż telefon do terminalu.

Płać zbliżeniowo z Apple Pay i Google Pay

Płacić zbliżeniowo można także za pomocą Apple Pay i Google Pay. Ich obsługa jest intuicyjna i szybka. Jak to działa? Wystarczy, że uruchomisz aplikację Santander mobile i dodasz swoją kartę płatniczą do usługi Apple Pay lub Google Pay. Od tej pory możesz płacić telefonem wszędzie tam, gdzie możliwe są płatności zbliżeniowe. Podczas transakcji przyłóż swoje urządzenie do terminalu tak jak zwykłą kartę i potwierdź transakcję.

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

Płacenie telefonem jest bezpieczne, ale warto stosować dodatkowe zabezpieczenia – np. hasło do blokowania telefonu. Wówczas nikt poza Tobą nie zapłaci Twoim telefonem. Ponadto, jeśli zgubisz telefon lub zostanie skradziony, zastrzeż kartę mobilną w swoim banku. Masz wtedy pewność, że nikt jej nie użyje. W Santander Bank Polska możesz to zrobić przez internet lub u doradcy – telefonicznie lub w najbliższej placówce. Ważne: Po zastrzeżeniu karty mobilnej musisz zamówić nową.

Płatności zbliżeniowe zegarkiem

O ile do płacenia telefonem już się przyzwyczailiśmy, to płatności zegarkiem wolniej zyskują popularność. Dzisiejsze smartwatche to już prawdziwe centra zarządzania życiem – liczą kroki, pokazują dystans, mierzą puls czy zliczają spalone kalorie. Oczywistym jest więc, że stały się także mobilnymi portfelami. Oprócz Apple Pay i Google Pay w Santander Bank Polska możesz wybrać także płatności: Garmin Pay i Fitbit Pay.

Jak dodać kartę do zegarka Garmin Pay?

 • W telefonie połączonym z zegarkiem włącz aplikację Garmin Connect Mobile, z rozwijanego menu wybierz opcję Garmin Pay i kliknij „Utwórz portfel”. Rozpocznij konfigurację, utwórz czterocyfrowe hasło do portfela i postępuj zgodnie z instrukcją.
 • Wybierz „Dodaj kartę”. Wprowadź dane karty (m.in. numer karty, datę ważności, kod CVV2) i postępuj zgodnie z instrukcją.
 • Zaakceptuj regulamin i wpisz kod uwierzytelniający. Gotowe!

Jak dodać kartę do zegarka Fitbit Pay?

W przypadku urządzeń Fitbit (zarówno smartwacha, jak i opaski) także musisz pobrać aplikację mobilną, utworzyć konto i wyszukać swoje urządzenie z listy, a następnie połączyć je z aplikacją. Później uruchamiasz w zegarku swoją kartę:

 • W telefonie połączonym z zegarkiem włącz aplikację Fitbit i wybierz opcję „Wallet".
 • Ustaw czterocyfrowe hasło do cyfrowego portfela (hasło to aktywuje cyfrowy portfel, nie potwierdzasz nim transakcji).
 • Dodaj kartę płatniczą. Wprowadź dane karty (m.in. numer karty, datę ważności i kod CVV2) i zaakceptuj regulamin.
 • Wpisz kod uwierzytelniający i gotowe!

Do jakiej kwoty można płacić zbliżeniowo?

Limit transakcji zbliżeniowych ustalasz sam. Bank zaproponuje limit, który możesz dowolnie zmienić w bankowości internetowej. Transakcji do 100 zł nie musisz potwierdzać PIN-em. Aby płacić zbliżeniowo, nie musisz mieć połączenia z internetem. Warto jednak co jakiś czas zalogować się do aplikacji.

A może dawka nowych informacji?

Sprawdź artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie.

 

Gdy liczy się czas. Co to jest przelew natychmiastowy?

Sprawdzamy saldo rachunku, robimy szybki przelew, płacimy BLIKIEM, zatwierdzamy zmiany limitów i wymieniamy walutę – a to dopiero początek możliwości, jakie dają nam aplikacje mobilne banków.

Czytaj dalej
 

Wszechstronne, wygodne, bezpieczne – najlepsze aplikacje mobilne banków

Sprawdzamy saldo rachunku, robimy szybki przelew, płacimy BLIKIEM, zatwierdzamy zmiany limitów i wymieniamy walutę – a to dopiero początek możliwości, jakie dają nam aplikacje mobilne banków.

Czytaj dalej
 

BLIK, czyli płatność na wyciągnięcie kciuka.

Płacisz, wypłacasz, przelewasz – od ręki, gdziekolwiek jesteś. Klik i gotowe.

Czytaj dalej
 

Jak założyć konto w banku przez Internet?

Szybko, sprawnie i wygodnie, bo bez wychodzenia z domu. Do otwarcia konta w banku wystarczy Ci smartfon lub laptop z kamerą oraz ważny dowód osobisty.

Czytaj dalej
 

Jak robić zakupy przez internet?

Zakupy przez internet są bardzo wygodne - przede wszystkim jednak mają być bezpieczne. Płatności realizowane kartą płatniczą sprawiają, że bezpieczeństwo zwiększa się jeszcze bardziej.

Czytaj dalej
 

Bo każdy ma konto w banku…

Rachunek bankowy dla dziecka staje się już standardem. Dlaczego warto założyć konto dla dziecka i jak bezpiecznie kontrolować jego finanse?

Czytaj dalej
 

5 zasad bezpiecznego bankowania

Nowoczesne usługi bankowe w Polsce są coraz bezpieczniejsze, a aż 90 proc. klientów banków uważa, że ich pieniądze są dobrze chronione. Najsłabszym ogniwem jest wciąż człowiek. Jak bezpiecznie korzystać z nowoczesnej bankowości elektronicznej?

Czytaj dalej
 

Wymieniaj waluty online

Konieczność wyjazdu za granicę, spłata kredytu walutowego, a może szybkie przewalutowanie pieniędzy przekazanych przez rodzinę?

Czytaj dalej
ikona poprzedni ikona następny

Wyzwanie bankowania:
Kup wygodnie obcą walutę bez wstawania z leżaka

Oglądaj

Wyzwanie bankowania:
Wyślij przelew zanim kawa przeleje się do kubka

Oglądaj

Wyzwanie bankowania:
Pobierz aplikacją mobilną zanim przyjedzie pizza

Oglądaj
ikona poprzedni ikona następny
X