Już w ciągu kilku minut Twoje pieniądze mogą znaleźć się na rachunku odbiorcy. Natychmiastowy przelew (polecenie przelewu) można zrobić 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, Przelewy natychmiastowe można zrobić każdego dnia, jednak nie do każdego banku i do określonych limitów.

Zdarza się, że nie zapłaciłeś rachunków w terminie albo spłacasz kredyt i każdy dzień zwłoki to dla Ciebie dodatkowe opłaty? A może robisz zakupy przez internet i chcesz, żeby płatność natychmiast trafiła na konto sprzedawcy? A może dzwoni do Ciebie syn studiujący w innym mieście i prosi o przysłowiowe parę groszy, gdyż skończyła mu się gotówka? Z pomocą przyjdzie Ci przelew natychmiastowy. Pozwoli on na ekspresowe przekazanie pieniędzy na konto odbiorcy, który otrzyma je już w ciągu kilku minut. Nie ma znaczenia, czy chcesz przelać pieniądze w święto, w środku nocy czy w weekend. O każdej porze dociera tak samo szybko!

Świat pędzi coraz szybciej i choć pandemia sprawiła, że życie na moment zwolniło, liczą się natychmiastowe efekty działania. Przelew natychmiastowy to rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie chcą zwlekać z przekazaniem pieniędzy odbiorcy.

Wystarczy kilka minut!

Banki przekazują sobie pieniądze za pomocą przelewów zwykłych, w trzech sesjach wychodzących i przyjmujących. W określonych godzinach jeden bank wysyła przelewy zlecone i księguje pieniądze z przelewów przychodzących. Ostatnia sesja ma miejsce między godziną 17.00 a 18.00. Dlatego, kiedy zlecisz przelew po tej godzinie, bank może wysłać pieniądze następnego dnia roboczego.

Przelewy zwykłe są księgowane tylko w dni powszednie. Jeśli więc dyspozycję złożysz wieczorem, to przelew będzie zrealizowany dopiero następnego dnia, a gdy złożysz dyspozycję w piątek wieczorem, to odbiorca otrzyma pieniądze dopiero w poniedziałek rano.

W przypadku przelewu natychmiastowego jest inaczej. Środki księgowane są w czasie rzeczywistym. Nie musisz czekać na sesje wychodzące i przychodzące.

Jak zlecić przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy zrobisz w swojej bankowości internetowej, za pomocą aplikacji mobilnej lub w placówce banku. Przelew natychmiastowy zlecasz tak samo jak przelew zwykły. Wybierasz odpowiednią opcję przed wysłaniem pieniędzy do odbiorcy.

Przelewy natychmiastowe można zrealizować w systemie BlueCash lub Express Elixir. Nad bezpieczeństwem realizacji przelewów czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jeśli wysyłasz przelew korzystając z BlueCash, na rachunku w banku odbiorcy nie widać danych nadawcy i tytułu przelewu. W polu „Nadawca” pojawia się Blue Media S.A., a dane nadawcy widoczne są w polu „Tytułem”.

Jak zrobić przelew natychmiastowy?

Możesz zlecić przelew natychmiastowy, jeśli:

  • odbiorca ma rachunek w banku, który uczestniczy w systemie rozliczeniowym Express ELIXIR lub BlueCash,
  • przelew natychmiastowy jest realizowany z rachunku klienta w złotówkach na rachunek w innym banku krajowym.

Nie można wykonać przelewu natychmiastowego do urzędu skarbowego, ZUSu i organów celnych.

Zwróć też uwagę na limity kwot, które możesz przelać. W Santander internet z opcją Express Elixir przelejesz maksymalnie 5 tys. zł, a z BlueCash 20 tys. zł.

A może dawka nowych informacji?

Sprawdź artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie.

 

Wszechstronne, wygodne, bezpieczne – najlepsze aplikacje mobilne banków

Sprawdzamy saldo rachunku, robimy szybki przelew, płacimy BLIKIEM, zatwierdzamy zmiany limitów i wymieniamy walutę – a to dopiero początek możliwości, jakie dają nam aplikacje mobilne banków.

Czytaj dalej
 

BLIK, czyli płatność na wyciągnięcie kciuka.

Płacisz, wypłacasz, przelewasz – od ręki, gdziekolwiek jesteś. Klik i gotowe.

Czytaj dalej
 

Jak płacić zbliżeniowo telefonem i smartwatchem?

Fizyczna karta coraz częściej ustępuje miejsca telefonom i zegarkom. Taki mobilny portfel mamy zawsze przy sobie.

Czytaj dalej
 

Jak założyć konto w banku przez Internet?

Szybko, sprawnie i wygodnie, bo bez wychodzenia z domu. Do otwarcia konta w banku wystarczy Ci smartfon lub laptop z kamerą oraz ważny dowód osobisty.

Czytaj dalej
 

Jak robić zakupy przez internet?

Zakupy przez internet są bardzo wygodne - przede wszystkim jednak mają być bezpieczne. Płatności realizowane kartą płatniczą sprawiają, że bezpieczeństwo zwiększa się jeszcze bardziej.

Czytaj dalej
 

Bo każdy ma konto w banku…

Rachunek bankowy dla dziecka staje się już standardem. Dlaczego warto założyć konto dla dziecka i jak bezpiecznie kontrolować jego finanse?

Czytaj dalej
 

5 zasad bezpiecznego bankowania

Nowoczesne usługi bankowe w Polsce są coraz bezpieczniejsze, a aż 90 proc. klientów banków uważa, że ich pieniądze są dobrze chronione. Najsłabszym ogniwem jest wciąż człowiek. Jak bezpiecznie korzystać z nowoczesnej bankowości elektronicznej?

Czytaj dalej
 

Wymieniaj waluty online

Konieczność wyjazdu za granicę, spłata kredytu walutowego, a może szybkie przewalutowanie pieniędzy przekazanych przez rodzinę?

Czytaj dalej
ikona poprzedni ikona następny

Wyzwanie bankowania:
Kup wygodnie obcą walutę bez wstawania z leżaka

Oglądaj

Wyzwanie bankowania:
Wyślij przelew zanim kawa przeleje się do kubka

Oglądaj

Wyzwanie bankowania:
Pobierz aplikacją mobilną zanim przyjedzie pizza

Oglądaj
ikona poprzedni ikona następny
X