przeczytasz w 6 minut

W badaniu Cyberbezpieczny Portfel 2022 aż 67% ankietowanych wskazało, że na co dzień korzysta z bankowości wyłącznie elektronicznej. Liczba ta z pewnością będzie się zwiększać, dlatego tak ważna jest znajomość zasad bezpiecznego bankowania w sieci.

Spis treści:

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości w sieci

Obecnie w internecie możesz nie tylko zrobić szybkie zakupy, ale też zaplanować zagraniczną wycieczkę czy zapłacić za rachunki. Pomimo to, niewiele osób pamięta, że w sieci nie zawsze jest bezpiecznie.

Czy wiesz, że tylko 50% respondentów badania Cyberbezpieczny portfel 2022 zadeklarowało, że stosuje zróżnicowane hasła do serwisów i platform online? Niestety, ta liczba jest zbyt mała. Pozostałe dane z raportu także pokazują, że ze znajomością reguł bezpiecznego bankowania wśród badanych nie jest najlepiej. Korzystasz z bankowości w sieci? W takim razie musisz wiedzieć, jak unikać zagrożeń z tym związanych.

5 zasad bezpiecznego bankowania

Za korzystaniem z bankowości elektronicznej Uruchomi się w nowym oknie przemawia wiele argumentów. Ale pamiętaj, że by bankowość była w pełni bezpieczna, wiele zależy od Ciebie. Postępuj zgodnie z następującymi zasadami:

Pomyśl, zanim klikniesz link lub otworzysz załącznik

Na Twojej skrzynce pojawił się e-mail z załącznikiem? A może trafił do Ciebie jakiś dziwny link? Tytuł tych wiadomości krzyczy: niezapłacona faktura, dopłać do przesyłki lub miliony czekają na Twój odbiór? Stop. Zaczekaj i zastanów się, zanim klikniesz w ten link. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości wobec otrzymanej wiadomości, nie rozpoznajesz adresata lub widać, że wiadomość pochodzi z zagranicznego, nieznanego adresu e-mail - nie otwieraj tego linku lub załącznika. Dzięki temu możesz zapobiec ewentualnemu wyciekowi Twoich danych oraz zawirusowaniu urządzenia (telefonu, komputera) Zwróć tez uwagę, czy powiadomienia przyszło od tego samego odbiorcy co zwykle.

Co więcej, zawsze czytaj uważnie SMS-y i powiadomienia, które dostajesz. Nieuważne kliknięcie w szczegóły wiadomości może okazać się próbą phishingu. Natomiast zanim potwierdzisz transakcję bankową, sprawdź, czy numer rachunku, kwota i dane odbiorcy są prawidłowe. W innym wypadku przerwij jak najszybciej transakcję.

Sprawdź też: Bezpieczne zakupy i płatności w Internecie

Zadbaj o swoje hasła

Kiedy definiujesz hasła do różnych serwisów w internecie, a szczególnie do bankowości online, nie idź na łatwiznę. Data urodzenia czy ciąg cyfr „12345” nie są szczególnie skomplikowane i trudne do złamania. Najlepiej stosować tzw. hasła frazowe. Co to jest?

W skrócie hasła frazowe składają się na 3-4 wyrazy, które kojarzą się autorowi hasła. Nie są one natomiast cytatem z ulubionej książki czy filmu. Takie hasło jest dłuższe, ale – wbrew pozorom – łatwe do zapamiętania. Oczywiście należy zastosować w nim duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Przykład hasła frazowego: J@ponskaHerbata2razy. Pamiętaj też, aby nie używać popularnych słów np. imion czy słów, które można znaleźć w słowniku.

Pamiętaj:
Niezależnie od tego, jak długo używasz bankowości internetowej i mobilnej, zmieniaj co jakiś czas hasło do swoich „profili klientów” na inne.

Chroń dane do logowania i kody PIN

Login oraz hasło do bankowości internetowej należą tylko do Ciebie i tylko Ty możesz je znać. Nie udostępniaj nikomu tych danych (nawet najbliższym). Nie możesz też ich przesyłać mailem, SMS-em czy też z pomocą dowolnego serwisu internetowego.

Danych logowania nie zapisuj np. na kartce, którą będziesz trzymać w portfelu czy też w notatkach na telefonie. Takie same reguły obowiązują kod PIN do aplikacji bankowej i karty płatniczej.

To może Cię zainteresować: Co zrobić, gdy zapomnisz loginu lub hasła do bankowości internetowej lub aplikacji?

Zatroszcz się o sprzęt i dane

Cyberprzestępcy nie tylko wyłudzają od internautów różne dane. Niektórzy z nich starają się zainfekować urządzenia mobilne czy komputer szkodliwym oprogramowaniem. Dlatego tak ważna jest ochrona sprzętu.

Korzystaj z bezpiecznych aplikacji mobilnych

Nasza aplikacja mobilna Uruchomi się w nowym oknie ułatwia korzystanie z konta i zarządzanie finansami. Musisz jednak mieć pewność, że pochodzi ona z zaufanego źródła. Dlatego instalację i wszystkie aktualizacje pobieraj tylko z oficjalnych sklepów, czyli AppStore, Google Play. Ponadto sprawdź:

  • kto jest dostawcą aplikacji - nie może mieć ona żadnych literówek;
  • liczbę pobrań - jeżeli jest ich bardzo mało, powinno Cię to zaalarmować;
  • opinie użytkowników - zwróć uwagę na ogólną ocenę oprogramowania.

Pamiętaj, aby regularnie aktualizować naszą aplikację Santander mobile. W ustawieniach smartfonu możesz włączyć automatyczne uaktualnienia.

Korzystaj z aktualnych antywirusów

Na komputerze zainstaluj i regularnie aktualizuj program antywirusowy, który pomoże uchronić system przed wirusami, atakami hackerskimi czy SPAM-em. A jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że komputer nie działa prawidłowo, sprawdź, czy nie został zainfekowany przez szkodliwe oprogramowanie. Do tego czasu lepiej nie korzystaj z -bankowości.

Chroń swoje dane na różne sposoby

Twoje dane mogą wpaść w niepowołane ręce w dowolnym momencie. Dlatego zawsze używaj zabezpieczenia blokady ekranu. Może być to PIN, ale też odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy. Co więcej, nie przechowuj na smartfonie różnych poufnych informacji, jak choćby loginów i haseł. Dzięki temu, gdyby Twoje urządzenie mobilne zostało np. skradzione, to Twoje dane będą dalej bezpieczne.

Wskazówka:
Jeżeli w najbliższym czasie planujesz sprzedać swojego smartfona, usuń z jego pamięci wszystkie informacje. Najlepiej, jeżeli przywrócisz go do ustawień fabrycznych. W ten sposób trwale pozbędziesz się też zapisanych ustawień.

Sprawdzaj, czy zawsze jesteś na oficjalnej stronie banku

Gdy logujesz się do naszej bankowości internetowej, zawsze zwracaj uwagę na adres strony. Pharming to sprytny sposób złodziei na wyłudzenie dostępów do Twojego konta. Oszuści tworzą strony łudząco podobne do serwisów bankowych, a niczego nieświadomi użytkownicy, myśląc, że logują się do swojego konta, przekazują im swoje dane.

Jak się ustrzec przed pharmingiem? Zapamiętaj prawidłowy adres internetowy strony (www.santander.pl) i sprawdzaj go zawsze przed zalogowaniem się na swój profil. Nie daj się oszukać na niemal identycznych serwisach o nazwach np.: „sandander” czy „sanntander”. Upewnij się też, że przed adresem jest skrót szyfrowanego połączenia HTTPS oraz charakterystyczna zamknięta kłódka, która oznacza tzw. certyfikat bezpieczeństwa.

Przeczytaj także:

Zachowuj dyskrecję nie tylko w sieci

Ostrożności nigdy za wiele – w szczególności, gdy mówimy o dostępie do bankowości czy bezpieczeństwie danych. Istotne jest to, aby chronić je za wszelką cenę. Dlatego, jeżeli wysyłasz jakieś poufne informacje np. e-mailem, koniecznie zabezpieczaj je hasłem, które wyślesz do odbiorcy wiadomości SMS-em.

Na Twoją uwagę zasługują też ustawienia prywatności w mediach społecznościowych. Nigdy nie udostępniaj treści nieznajomym – publikacje kieruj tylko do zaufanych osób.

Jeśli coś wzbudza Twój niepokój, daj nam znać

Pamiętaj, że jeżeli coś wzbudziło Twój niepokój lub podejrzewasz, że ktoś przechwycił Twoje dane, zawsze możesz szukać pomocy. W razie potrzeby zadzwoń do nas pod numer 1 9999, a my pomożemy Ci rozwiązać problem z bankowością mobilną i internetową.

A jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi cyberprzestępczości, koniecznie odwiedzaj regularnie naszą stronę Bezpieczne Bankowanie Uruchomi się w nowym oknie. O najnowszych zagrożeniach dowiesz się z zakładki Komunikaty.

Korzystasz na co dzień z bankowości internetowej lub mobilnej np. przy zakupach w internecie? W takim razie nie zapomnij o opisanych przez nas zasadach bezpieczeństwa. Dodatkowo pamiętaj, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie wystarczą, jeśli Ty nie zachowasz ostrożności.

zespół Bluerank

Aplikacja Santander mobile ułatwi Ci codzienność!


Szybkie logowanie

Loguj się do aplikacji jeszcze szybciej - PINem mobile lub za pomocą odcisku palca Touch ID.

Moje cele w aplikacji

Wybierz swój cel i odkładaj pieniądze zgodnie z Twoim rytmem życia: automatycznie, końcówkami transakcji, samodzielnie

BLIK

Wypłacaj gotówkę z bankomatów i przelewaj kasę na numer telefonu.

Szybki podgląd

Trzymaj finanse zawsze pod kontrolą - sprawdzaj dostępne środki i ostatnią transakcję jeszcze przed zalogowaniem.

Bilety, parkingi, taksówki

Kupuj bilety komunikacji miejskiej, opłacaj strefę parkowania i zamawiaj taksówki.

Płatności telefonem

Płać telefonem jak chcesz – BLIKIEM zbliżeniowym, Apple Pay lub Google Pay.

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu.
Stan na 19.12.2023 r.


Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.
  • Infolinia to usługa bankowości telefonicznej.